Pozitif eğitimin artıları

Pozitif köpek eğitmeni olma yolunda ilk adımı atmış olduğum yıllarda, yani bundan 9 yıl önce gözlemlediğim pati insanlarının, pozitif eğitimle ilgili bilgi birikimi durumu bugüne oranla oldukça azdı. Pozitif eğitim son yıllarda hızla duyulmaya ve yaygınlaşmaya başladı. Peki  ‘pozitif eğitim’ nedir?  Onun ‘geleneksel eğitimden’ farkları nelerdir? 

Köpeklerde stres nedenleri ve belirtileri

Köpeklerin de bizimkinden farklılıklar gösterse de bir psikolojileri var ve bu yüzden bizler gibi onlar da dönem dönem psikolojik sorunlar yaşayabiliyor. Bu sorunlar stres olarak başlayıp, önemsenmediği ve üzerine düşülmediği takdirde ciddi davranış bozukluklarına yol açabiliyor. Strese sebep olan nedenleri bilirsek, köpeğimizin stres altına girmemesini sağlayabilir ya da bu stresin üstesinden gelebilmesi için ona yardımcı olabiliriz.

Köpeklerde yatıştıran beden dili

Yazıya başlamadan önce StarDogs tarafından Türkçeye kazandırılan dünyaca ünlü Norveç’li bir eğitimci ve yazarın, Turid Rugaas‘ın orijinal adı “Calming Signals” olan “Köpeklerle Konuşma Yolu: Yatıştıran Beden Dili” adlı kitabından bahsedeceğim.. Eğer bir köpek insanıysanız, köpeklerle vakit geçirmeyi seviyorsanız, sokakta bir köpek gördüğünüzde sevmeden geçemiyorsanız bu yazıyla yetinmemenizi ve kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Kitaba StarDogs’un internet sitesinden sipariş vererek ulaşabilirsiniz. 

Köpeklerde eğitim neden gereklidir?

Yapılan güncel araştırmalar ışığında köpeklerin insanlarla yaşayan ilk evcil olduğunu biliyoruz. Peki bin yıllardır bizimle yaşıyor olmalarına rağmen, insanlarla yaşamayı öğrenmeleri için her birinin eğitime neden ihtiyacı var? Çünkü köpeklerin genlerle gelen davranış biçimlerinin yanı sıra sosyal ortamından, ailesinden ve çevresinden görerek öğrendiği davranış biçimleri var. Doğdukları gün itibariyle başlayan ve hayatları boyunca sürüp giden öğrenme yetileri, profesyonel bir dokunuşla şekillendirilmediği zaman, kendi kendine şekillenir ve başlangıçta size çok da sorunmuş gibi gelmeyen davranışlar tırmanışa geçebilir, başka olumsuz davranışlara yol açabilir ve dostunuzla birlikte yaşamayı sandığınızdan çok daha zor bir hale getirebilir.