Köpeklerde eğitim neden gereklidir?

Yapılan güncel araştırmalar ışığında köpeklerin insanlarla yaşayan ilk evcil olduğunu biliyoruz. Peki bin yıllardır bizimle yaşıyor olmalarına rağmen, insanlarla yaşamayı öğrenmeleri için her birinin eğitime neden ihtiyacı var? Çünkü köpeklerin genlerle gelen davranış biçimlerinin yanı sıra sosyal ortamından, ailesinden ve çevresinden görerek öğrendiği davranış biçimleri var. Doğdukları gün itibariyle başlayan ve hayatları boyunca sürüp giden öğrenme yetileri, profesyonel bir dokunuşla şekillendirilmediği zaman, kendi kendine şekillenir ve başlangıçta size çok da sorunmuş gibi gelmeyen davranışlar tırmanışa geçebilir, başka olumsuz davranışlara yol açabilir ve dostunuzla birlikte yaşamayı sandığınızdan çok daha zor bir hale getirebilir. 

Köpeklerin eğitimine başlamak için en uygun zaman, eve geldiği ilk gündür. Hatta köpeğiniz eve gelmeden önce, yaşam alanını alacağı eğitime uygun bir şekilde düzenlemek, köpeğinizin özgürlük sınırlarını çizmek eğitimin ilk adımıdır. Eğitim, çoğu insanın sandığı gibi ‘otur-yat-bekle’ gibi komutlardan ibaret değildir. Bu komutların öğretilmesi eğitimin belki de en kolay kısmını oluşturur ve elbette köpeğin bilmesi ve uyması gereken kuralları ona anlatmak için çoğu zaman yardımcıdır fakat doğru sosyalleşme,  yürüyüş ve tuvalet eğitimi gibi oldukça önemli alanlarda köpeğimizi eğitebilmek, birlikte sorunsuz ve mutlu bir yaşam sürebilmek için en önemli kriterlerdir. Evin her yerine tuvaletini yapan, sizi çekiştirerek yürüyen, gördüğü her köpeğe havlayan bir köpekle yaşamanın ne kadar zor olacağını bir düşünün. Siz bu kadar zorlukla mücadele ederken her geçen gün biraz daha gergin olacaksınız muhtemelen, sizin gerginliğiniz köpeğinize yansıyacak ve inanın hayat onun için de keyif almadığı bir şey olacak. 

Bir köpek sahiplenmek, bir köpekle yaşamak dünya’ya bakışınızı hatta bazı araştırmalara göre sağlığınızı dahi pozitif yönde etkileyecek bir adım. Bu kararı verdikten sonra, uzman bir eğitmenden, pozitif metotlarla köpeğinize aldıracağınız eğitim ikinci ve ilkinin doğruluğunu daimi kılacak bir karar olacak.