Köpeklerde stres nedenleri ve belirtileri

Köpeklerin de bizimkinden farklılıklar gösterse de bir psikolojileri var ve bu yüzden bizler gibi onlar da dönem dönem psikolojik sorunlar yaşayabiliyor. Bu sorunlar stres olarak başlayıp, önemsenmediği ve üzerine düşülmediği takdirde ciddi davranış bozukluklarına yol açabiliyor. Strese sebep olan nedenleri bilirsek, köpeğimizin stres altına girmemesini sağlayabilir ya da bu stresin üstesinden gelebilmesi için ona yardımcı olabiliriz.

Köpeklerin biz insanların psikolojilerinden anladıklarını artık hepimiz biliyoruz. Gelişmiş koku duyuları sayesinde, farklı olaylar karşısında salgıladığımız hormonların kokusunu alıyor olmaları bunun başlıca sebeplerinden. Hal böyle olunca köpeklerin stres sebeplerinin başında, sahiplerin yaşadığı stresi hissediyor oluşları geliyor. Onun huzurlu ve güvende hissedebilmesinin önce sizin psikolojinizle ilişkili olduğunu unutmayın ve aynaya gülümseyin.

Taşınmak, ev ya da şehir değişikliği köpekleri strese sokan nedenler arasında. Mümkünse bu değişikliklerin bir sürece yayılarak yapılması en doğru yol. Yeni evde önce bir saat geçirmek sonra bu süreci uzatmak gibi… Yeni ortama alışma sürecinde ona zaman tanımak, yeni mekanı pozitif duygularla ve olaylarla ilişkilendirmesini sağlamak köpeğinizin stres yaşaması için önemli. 

Sahip değişikliği stresin bir diğer sebebi. Ölüm ya da ciddi sağlık sorunları dışında bu bir sebep olmamalı aslında fakat maalesef düşünülmeden sahiplenilmiş köpeklerin, işler istendiği gibi gitmediğinde vazgeçilebilen canlar olduğunu görüyoruz, duyuyoruz, yaşıyoruz. Sokağa atılmış bir çocuktan farklı hissettiklerini düşünmüyorum, haliyle yaşadıkları stresin boyutu ciddi oluyor. Böyle durumlarda en azından yeni sahiplerine önce misafir olarak gitmeleri, ev değişikliğinde olduğu gibi sürecin yavaş yavaş ilerlemesi onların stresini azaltacaktır. 

Bunların dışında hastalıklar, ısı değişimleri, yetersiz beslenme, düzensizlik gibi sebepler köpek dostlarımızı strese sokuyor. Peki köpeğimizin stres altında olduğunu nasıl anlarız?

Köpekler en çok sevdiği şeyi yapmıyor,  yemek yemiyorsa, iştah kaybı yaşıyorsa stresin varlığından szö edebiliriz.

İlgisizlik ve itaatsizlik bir diğer belirti. Köpekler çevreleriyle iletişim halinde olan canlılardır. Bu iletişimi koparmaları strese bağlı olabiliyor.

Sürekli uyumak depresif tavırlardandır, eğer köpeğinizin normal düzeni dışında, uyku ihtiyacında ciddi oranda bir artış gözlemliyorsanız stres faktörünü düşünün.

Oyuncu bir köpeğin dostuysanız ve köpeğiniz oyun oynamaya yanaşmamaya başladıysa onu strese sokan sebepler olabilir mi gözden geçirmelisiniz.

Bölgesel olarak ya da tüm vücutta görülen tüy dökülmesi stresin diğer belirtilerinden. 

Bu belirtiler psikolojik bir soruna işaret etmekle beraber, fiziksel hastalıkların da belirtileridir. Bir sağlık problemi yoksa, sebep psikolojiktir.