Pozitif eğitimin artıları

Pozitif köpek eğitmeni olma yolunda ilk adımı atmış olduğum yıllarda, yani bundan 9 yıl önce gözlemlediğim pati insanlarının, pozitif eğitimle ilgili bilgi birikimi durumu bugüne oranla oldukça azdı. Pozitif eğitim son yıllarda hızla duyulmaya ve yaygınlaşmaya başladı. Peki  ‘pozitif eğitim’ nedir?  Onun ‘geleneksel eğitimden’ farkları nelerdir? 

Pozitif eğitimi, geleneksel eğitimden ayıran en önemli fark hiçbir psikolojik veya fiziksel şiddete yer vermemesidir. Yanlış, cezalandırılmak yerine görmezden gelinip doğru, ödülle pekiştirilerek öğretilir. Köpekler bir cezadan, negatif bir davranıştan veya korkudan kaçınmak için değil, pozitif bir davranış görmek için, düşünerek, gerçek bir öğrenme sağlarlar.

Bir diğer önemli fark pozitif eğitimin, geleneksel eğitimde olduğu gibi, köpeği evinden ayırarak uygulanmıyor oluşu. Bunun iki açıdan önemi büyük. Bunlardan ilki, köpeğin ait hissettiği yerden ve ailesinden, eğitim sebebiyle aylarca uzak kalmasının, onun psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek olması. Bir diğeri ise, köpeklerdeki genelleme anlayışı. Aslında genelleyememe. Köpekler öğrenmiş oldukları komutları mekanlar, insanlar, çevredeki diğer faktörler değiştiğinde sergileyemeyebilirler. Örneğin salonda  ‘otur’ komutunu sizden öğrendi, mutfakta bir başkası köpeğinize ‘otur’ dediğinde muhtemelen köpeğiniz oturmayacak. Şimdi eğitim için köpeğinizi bir eğitim merkezine gönderdiğinizi düşünün, köpeğiniz orada eğitimini tamamlamış olsun. Evinize geldiğinizde ortam değişti. Orada eğitmenin komutlarını uyguluyordu ama şimdi sizinle baş başa… bu kadar şey değişmişken ve köpek dostlarımız komutları bu değişkenlere göre genelleyemiyorken sizce eğitimden istediğiniz sonuçları alabilir misiniz?

Evet, pozitif metotta eğitmen kadar size de düşüyor. Gittiğim ön görüşmelerde hep ‘köpeğinizin beni dinleyeceğini garanti ederim, sizi dinlemesi ise sizin elinizde’ diyorum. Çünkü siz istikrarlı davranmaz ve eğitimin sizin payınıza düşen sorumluluklarını yerine getirmezseniz eğitmenin yapabileceği pek bir şey kalmıyor. Biz pozitif eğitmenler onların öğretmenleriyiz, sizse ailesi, yaşamını paylaştığı bireylersiniz. Unutmayalım ki tıpkı çocuklarda olduğu  gibi köpeklerin eğitiminde de ailenin rolü büyüktür.

Pozitif eğitim, sadece sizin değil, köpeğinizin de ihtiyaçlarını ve haklarını gözettiği için, bilimsel ve çağdaş bir metot olduğu için tüm patilerle birlikte onu çok seviyoruz.